logo sp9 Szkoła Podstawowa nr 9
im. Marii Konopnickiej w Sosnowcu 
tel  +48 32 263 50 57

Akcja ,,Lekki tornister"

1 października 2021 roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Tornistra. Inicjatywa ta powstała na mocy porozumienia Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Edukacji w 2018 roku.

Mając powyższe na uwadze chcemy zaakcentować problem przeciążonych tornistrów uczniowskich, który w sposób znaczący rzutuje na kształtowanie prawidłowej postawy ciała oraz właściwego rozwoju fizycznego dziecka.

Rodzicu!

  • Kup Dziecku lekki plecak! Usztywniacze i tysiące kieszonek z suwakami ważą dużo! Często pusty plecak jest już ciężki.
  • Zaglądaj do plecaka codziennie i eliminuj: ciężkie albumy, zabawki, karty i inne gadżety, które dzieci pakują dla zabawy, na wymianę czy tylko po to, by zaimponować kolegom.
  • Upewnij się u Wychowawcy dziecka, które podręczniki i elementy wyprawki są potrzebne do pracy w domu, a które z powodzeniem Dziecko może pozostawić w szkole.
  • To samo dotyczy stroju sportowego – jeśli w szafce w klasie zabraknie miejsca na strój, z pewnością Uczeń może pozostawić go w swojej szafce w szatni.
  • Zadbaj, by Dziecko nie nosiło do domu piórnika, zapewnij mu drugi „domowy” komplet ołówków, kredek, długopis i in.; dzieci uwielbiają „wypasione”, ciężkie piórniki, one też ważą sporo – połowa ich wyposażenia często jest w szkole zbędna.